Korozijos prevencija. Kaip kovoti su korozija

Korozija – tai metalų irimas dėl fizikinės ir cheminės sąveikos su aplinka (drėgmė, oras, šalčio ir šilumos šuoliai), kai metalas pereina į oksiduotą būklę ir praranda jam būdingas savybes. Tipiškiausia korozija – geležies rūdijimas. Jos rūdys yra itin purios, todėl korozija gali plisti gilyn. Kiti metalai (chromas, aliuminis) koroduodami apsitraukia plona, standžia, deguonies nepraleidžiančia plėvele, kuri saugo metalą nuo tolesnės korozijos.


Korozijos prevencija

Beveik visose situacijose, naudojant tinkamus metodus, metalų koroziją galima kontroliuoti, sulėtinti ar net visiškai sustabdyti.

Korozijos sustabdymui gali būti naudojamos įvairios formos, tik prieš tai reikia tinkamai įvertinti metalo būklę ir korozijos atsiradimo priežastis.

Iš esmės korozijos prevencijos metodai gali būti skirstomi į 5 grupes:

Korozijos prevencija. Kaip kovoti su korozijaAplinkos pakeitimas. Kadangi korozijos atsiradimo šaltinis yra fizikinė ir cheminė sąveika su aplinka, pakeitus metalo būvimo vietos aplinką į tinkamą, korozija gali būti greitai sukontroliuota.

Be abejo, šis būdas ne visada gali būti paprastai įgyvendinamas, nes metalas gali būti tokioje vietoje, kur nėra galimybės pašalinti ar sumažinti drėgmės, druskų, sieros, chloro arba deguonies kiekio.

Korozijos prevencija. Kaip kovoti su korozijaKatodinė apsauga. Katodinė apsauga gaunama metalą dengiant mažiau aktyviu (didesnio potencialo) metalu. Katodinės dangos metalą apsaugo tik mechaniškai, bet jas pažeidus – metalas koroduoja. Katodinės dangos plieno paviršiuje gaunamos jį dengiant nikeliu, chromu, sidabru, alavu ar variu.

 

 

Korozijos prevencija. Kaip kovoti su korozijaKorozijos inhibitoriai. Korozijos inhibitoriai yra cheminių medžiagų produktas, kuris reaguoja su metalo paviršiumi ar aplinka, sukeliančia koroziją, taip nutraukiant cheminę reakciją, kuri sukelia koroziją.

Šis būdas dažniausiai naudojamas ten, kur korozija vyksta dėl cheminių priežasčių, kaip pvz. trąšų talpyklos, chemikalų vamzdynai ir pan.

 

Korozijos prevencija. Kaip kovoti su korozijaMetalo padengimas. Tai būdas, naudojamas norint apsaugoti metalą nuo korozijos. Dažniausi paplitę metalo padengimo būdai yra galvanizavimas, miltelinis dažymas, elektrocheminis padengimas ir karštas metalo nardinimas į kito išlydyto metalo talpyklas.

Šie būdai dažniausiai naudojami naujo metalo paruošimui ir apsaugai nuo korozijos, nes seną metalą dažnai būna problematiška pristatyti į metalo padengimo vietas.

Korozijos prevencija. Kaip kovoti su korozijaDanga / dažai. Dažai ir kiti organiniai padengimai yra naudojami norint apsaugoti metalą nuo korozijos ir aplinkos poveikio. Tai labiausiai pasaulyje paplitęs korozijos apsaugos būdas. Šis metodas yra populiarus todėl, kad jis yra lengvai įgyvendinamas.

 

 

 

Metalo dažymas.

Metalo dažymas yra vienas paprasčiau įgyvendinamų korozijos apsaugos priemonių lyginant su prieš tai aprašytais būdais. Šiuo būdu galima sutaupyti dideles finansines ir laiko išlaidas, bei pasiekti ne ką prastesnį ar net geresnį rezultatą už kitas brangias ir sudėtingas korozijos apsaugos priemones. Pats svarbiausias faktorius šio korozijos stabdymo būdo yra dažymo sistemos pasirinkimas. Todėl pabandykime išsiaiškinti, kuo skiriasi vienos ar kitos dažymo sistemos ir kada jas rinktis.

Alkidiniai dažai metalui.

Alkidiniai dažai (Rust-Oleum Alkythane) yra gaminami naudojant sintetinę dervą – Alkidą. Naudojant šiuos dažus,Korozijos prevencija. Kaip kovoti su korozija metalas turi būti gerai paruoštas. Paruošimui gali būti naudojamos įvairios technologijos, kaip smėliavimas, aukštos vandens srovės plovimas ar pagrindo gruntavimas specialiais gruntais tiesiai ant surūdijusio paviršiaus (Rust-Oleum 769) ar sunkiai kimbančių pagrindų, kaip galvanizuotas plienas ar kitas glotnus paviršius (Rust-Oleum 3202).

Šios dažymo sistemos privalumas yra tas, kad ji itin gražiai atrodo, galima didelė spalvų įvairovė, didelis atsparumas trinčiai ir įbrėžimams, nedidelė kaina, lyginant su kitomis dažymo sistemomis.

Alkidiniai dažai (Rust-Oleum Alkythane) dažniausiai yra naudojami tokiose vietose, kur norima išgauti gražias spalvas ar puikų pagrindo blizgumą, bei atsparumą trinčiai ir įbrėžimams.

Šalto cinko dažai.

Šalto cinko (Rust-Oleum 1085) dažų sudėtyje yra net 86,5% gryno cinko. Todėl, dengiant metalą šiais dažais, jūs Korozijos prevencija. Kaip kovoti su korozijapasieksite itin didelę antikorozijos apsaugą, kaip ir naudojant galvanizavimo metodą.

Šalto cinko dažų (Rust-Oleum 1085) privalumas yra tas, kad šie dažai suteikia metalui itin didelę antikorozinę apsaugą, puikią cinko išvaizdą, nereikės papildomų gruntavimo darbų ir dažymo darbus atliksite itin greitai, nes šių dažų džiuvimo laikas yra gana trumpas. Be abejo šie dažai turi ir trūkumų, kaip spalvų įvairovė (galima rinktis tik standartinę spalvą) ar idealus pagrindo paruošimas, kuris reikalauja didesnių laiko sąnaudų.

Epoksidiniai dažai metalui.

Epoksidiniai dažai (Rust-Oleum 9100) tai itin didelį trinties ir įbrėžimų atsparumą turintys dažai. Epoksidiniai Korozijos prevencija. Kaip kovoti su korozijadažai metalui (Rust-Oleum 9100) pasidengia itin dideliu storiu (~150 mikronų vienu sluoksniu, kai tuo atveju įprastinės dažymo sistemos gali pasiekti tik ~70 mikronų), todėl dažų pažeidimo tikimybė didėja iki minimumo, padidindamas anti korozijos apsaugą. Dažų spalvinė gama yra didelė, todėl šiuos dažus galima naudoti įvairiose situacijose.

Prieš dažant metalą šia dažymo sistema, metalo pagrindas turi būti idealiai paruoštas ir taip pat nugruntuotas epoksidinio pagrindo gruntais (Rust-Oleum 9170/9180). Kadangi epoksidiniai dažai bijo UV spindulių, naudojant šiuos dažus lauko sąlygomis, reikėtu juos papildomai apsaugoti poliuretaniniais lakais (Rust-Oleum 9600 – blizgus arba Rust-Oleum 9200 – matinis), nes kitu atveju šių dažų spalva gali pasikeisti.

Polimeriniai dažai.

Polimeriniai, vandens pagrindo dažai metalui (Noxyde) – tai dar viena anti korozijos dažymo sistema, kuri suteikia Korozijos prevencija. Kaip kovoti su korozijalabai stiprią apsaugą nuo korozijos. Šių dažų (Noxyde) pagrindinis privalumas yra tas, kad jie yra itin elastingi ir gali įsitempti net iki 200%, todėl esant metalo judėjimui ar deformacijoms, šie dažai tamposi ir “vaikšto” kartu su metalu, todėl neatsiranda mikro įtrūkimai, per kuriuos galėtų patekti oras ar vanduo ir paskatinti korozijos plitimą. Dažai padengiami dideliu sluoksniu (~170 mikronų), todėl jie visiškai nebe praleidžia drėgmės. Dar vieną privalumą šiems dažams galima įvardinti tai, kad jiems nereikalingas papildomas gruntavimas ir specialus pagrindo paruošimas, todėl dažymo išlaidas galima stipriai sumažinti.